Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Takový byl Festival otrlého diváka 2016

Úvodní slovo

Věrní otrlí diváci si zajisté povšimli výrazné dědkovsky mrmlavé a současně melancholicky sentimentální linie, která charakterizuje uvozující texty několika posledních ročníků. Jelikož starého psa novým kouskům nenaučíš, pouze se v těch zavedených v lepším případě utvrdí, ani letos tomu nebude jinak. Co taky chtít pokaždé vymýšlet nového už dvanáct let? V dnešní pohnuté době je naopak dobré moci se opřít o nějaké tradice a stálé hodnoty. Na druhou stranu se i přes přibývající léta stále snažíme, aby se náš rozverný festiválek neuvelebil v zaprděné jednotvárnosti. Nejlepší oporou nám v tomto ohledu jste přímo vy, naši diváci. My sice můžeme do programu nasadit sebedivočejší tituly či si vymyslet kdovíjak uhozené taškařice, při nichž vyjdeme s vlastní kůží na nelítostné pódium před plátnem kina Aero. Jenže punc neopakovatelného a nezapomenutelného zážitku dostávají pouze v součinnosti s publikem, které je ochotné naše amatérské veselice s občasnou příměsí konceptu či profesionality nejen přijmout, ale od srdce, bránice či žaludku si je užít. Vezměte tato slova jako projev díků, ale také jako konstatování závazku, že z naší strany se vám pokusíme připravit co nejvstřícnější podmínky, abychom si společně i v tomto co do počtu tuctovém ročníku užili spoustu netuctové zábavy. Výchozí platformou nám opět bude celé spektrum otrlosti od nesoudných akčňáků a blouznivých pop úletů přes povznášející art fart i vyprazdňující extrém po vypečené hororové novinky či uleželé klasiky z dějin evropské, exotické i pornografické kinematografie. O dodatečnou stimulaci se pak postará celková stylizace kina Aero, ale také osobité simultánní překlady, živý dabing, interaktivní projekce a případně i povzbuzováky na baru. Ve vzájemném eskapistickém dovádění bychom nicméně neměli odvracet zrak od palčivých aktuálních témat. Virózu, která řádí v české kotlince, nelze nadále nečinně přehlížet, a tak jsme letošní dvanáctý ročník pojali coby příležitost k prevenci a poučení ve směru nákazy. Na adrese Biskupcova 31 jste proto tentokrát srdečně zváni do Epidemiologického centra Festivalu otrlého diváka – vlastní atombordel výhodou.

Bilance

Dvanáctý ročník se uskutečnil od 8. do 13. března 2016, pochopitelně v pražském kině Aero a obsahoval osmnáct projekcí. Následně ještě vybrané tituly z programu zavítaly nadcházející pátek 18. března 2016 do kina Scala v Brně, kam se tentokrát poprvé vypravil také organizační tým festivalu, aby zde zopakoval jeden v vrcholů ročníku, živý vícehlasný dabing campového klenotu Poslední drak.
Za ústřední téma ročníku byla tentokrát zvolena nákaza. Kino Aero se tudíž po dobu konání přehlídky proměnilo na epidemiologické centrum, kde vedle řady odstrašujících exponátů mohli návštěvníci podpořit svou imunitu dvojicí alkoholických vakcín. O osvětovou část programu se postaraly projekce tematických filmů, které diváky seznámily s nákazami nejrůznějšího druhu, jejich šířením a v lepším případě i bojem s nimi. Projekce filmu Co se z nás stalo proběhla ve speciálním karanténním režimu, kdy byl každý návštěvník nejprve podroben vstupní prohlídce. Po dobu celého promítání dohlížela na dodržování hygienické bezpečnosti v sále ozbrojená hlídka. Díky jejímu zásahu byl jeden divák, u něhož se projevily příznaky nákazy, humánně odstraněn a také se podařilo zabránit prolomení karantény nakaženými individui.
Zbraně přišly ke slovu také při filmu Noční války, kterým jsme uctili památku velmistra braku a juvenlního militarismu Davida A. Priora. Projekce proběhla s živým dvouhlasým dabingem na pódiu, během něhož kostýmovaní dabéři kopírovali nejen dialogy, ale částečně i dění na plátně. Plynulé pohroužení diváků do světa snů dále podpořily rozdávané šláftruňky i fakt, že mnozí využili pobídky v programu a dorazili v pyžamech či přímo s peřinami a dekami. Uvedení vinařského hororu Hrozny smrti zase doprovodila koštovačka bílého z nedaleké večerky. Před filmem Srpnový underground diváky dalším ze svých tradičních rozverných a lehce zakrvácených skečů potěšila delegace z pražského tetovacího a piercingového studia Hell. Tento rok navíc došlo k historické spolupráci dvou nejvýznamnějších českých filmových festivalů – tím prvním je pochopitelně Otrlec a tím v pořadí druhým jistá přehlídka konající se v létě v Karlových Varech. Společnými silami zaštítili uvedení snímku Noční můra, jenž přišla uvést ctěná delegace z programového oddělení karlovarského festivalu, pro kterou dokonce organizátoři Otrlce vyrolovali červený koberec a sebe hodili do gala. Mezi hlavní atrakce programu dále patřily tradiční sólové i genderově vyvážené simultánní dabingy do sluchátek, na nichž se slovně vyřádili otrlečtí překladatelé v čele s věhlasnou slováckou pěnicí a slovní ekvilibristkou Samanthou Bifidus. Festival zakončila projekce nákazového instruktážního snímku Carnosaurus, kterou uvedla již tradiční tombola o části výzdoby a další hodnotné ceny. Po filmu následoval tematický vaječný raut, nabízející vše od vaječňáku přes omeletky po kulajdu.

Fotky

Album na Facebooku kina Aero
Alba na Facebooku Secret Home Lab of Mr. Lanz - výzdoba, nachtmahr, módní plynové masky a zmutovaná hlava
Album na Facebooku Proti šedi

Mediální ohlasy

Pozvánka na webu 25fps, publikováno: 1. března 2016
Pozvánka na webu Xman, publikováno: 4. března 2016
Pozvánka na Blesk.cz, publikováno: 5. března 2016
Pozvánka na webu Vice, publikováno: 8. března 2016
Pozvánka na webu TotalFilm
Reportáž v pořadu Události v kultuře, ČT art, 7. března 2016
Reportáž v pořadu Studio 6, ČT 1, 8. března 2016
Text na webu České televize, publikováno: 8. března 2016
Reportáž v pořadu Studio 6, ČT 1, 8. března 2016
Reportáž na webu Vice, publikováno: 14. března 2016
Reportáž na webu 25fps, publikováno: 3. dubna 2016

Promo materiály

Plakát 12. ročníku (jpg)
Plakát 12. ročníku (pdf)
Programová brožura 12. ročníku (pdf v zipu)
První tisková zpráva k 12. ročníku přehlídky (doc)
Logo Epidemiologického centra FOD (jpg)

 

 

 

Tak šel čas
 

18. ročník (2023)

Podzimní sklizeň 2022

17. ročník (2022)

Podzimní sklizeň 2021

Online nouzovka 2020/2021

16. ročník (2020)

Podzimní sklizeň 2019

15. ročník (2019)

Podzimní sklizeň 2018

14. ročník (2018)

20 let Aera: Otrlá neděle (2018)

Podzimní sklizeň 2017

13. ročník (2017)

Podzimní sklizeň 2016

12. ročník (2016)

Podzimní sklizeň 2015

11. ročník (2015)

Halloweenský speciál 2014

10. ročník (2014)

Dušičkový speciál 2013

9. ročník (2013)

8. ročník (2012)

7. ročník (2011)

6. ročník (2010)

5. ročník (2009)

4. ročník (2008)

3. ročník (2007)

2. ročník (2006)

1. ročník (2005)

 

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.