Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Takový byl Festival otrlého diváka 2014

Úvodní slovo

Když 10. března 2005 poprvé oficiálně začal Festival otrlého diváka, asi málo kdo z tehdy zúčastněných vyhlížel natolik do budoucnosti, že by předjímal, v jaké podobě, či zda vůbec, tu bohulibá přehlídka obskurit z kinematografického okraje bude ještě v roce 2014. Nyní tu máme desátý ročník akce, která má notně členitou historii. Za uplynulé roky Otrlec svým divákům přinesl takřka sto třicet filmů, několikrát obohatil svůj dramaturgický tým a vždy zůstal věrný domovskému kinu Aero, které ho zahrnovalo finančními prostředky, nezměrnou láskou a ochotou převést do praxe jakýkoli šílený a realizačně nepromyšlený nápad, s nímž dramaturgové přišli. Zatímco na začátku zde byla přehlídka, která lákala na možnost zhlédnout na plátně tituly, o nichž mnozí jen slyšeli, dnes, kdy je sebeobskurnější snímek každému na dosah pár kliknutími myši, má spíše podobu akce zprostředkovávající unikátní zážitky. Zatímco jiné festivaly usilují o to diváky co nejvíce pasivizovat a dát jim co možná nejhladší, ale také zcela odosobněnou podívanou, Otrlec se stal hrdou baštou interaktivity i poslední výspou simultánního překladu. Letos se ostatně vedle tlumočnických hvězd Pana Akuráta, Samanthy Bifidus a Josefa Vokurky můžete těšit také na řádění Robot-monstra, závěrečný slavnostní hnědý raut i ódu na formát VHS, z něhož některé filmy promítneme. Ale vedle přízemna a matérie myslíme také na duchovno, které ostatně představuje ústřední motiv letošního ročníku. Přijměte tedy pozvání ke znesvěcení žižkovského svatostánku filmové, divadelní i operní kultury, který sice po většinu roku nosí nosánek nahoru a provolává něco o brakuvzdorném kinu, ale přitom se během prvního březnového týdne tuze ochotně oddá pokleslým otrleckým rejdům. Budeme zaříkávat božstva padesátkových sci-fi naivit, sedmdesátkového artistního porna, osmdesátkových akčních nesoudností, moderních giallo reinkarnací, nadčasových spirituálních úletů i věky přesahujících zvrhlostí. Snad je naše obětiny potěší, aby nad námi držela ochrannou ruku do dalších desetiletí.

Bilance

Jubilejní desátý ročník Otrlce hostilo kino Aero od 4. do 9. března 2014 a výběr z hlavního programu mohli od 13. do 14. března zhlédnout také diváci v brněnské Scale. Kulaté výročí se neobešlo bez bouřlivých oslav, které vyvrcholily v neděli projekcí pro festival iniciačního snímku Růžoví plameňáci, po níž následoval tematický hnědý (s)raut. Předchozí dny pak byly věnovány dvěma páteřním tématům ročníku: VHS nostalgii a otrlému duchovnu. Průkopnický formát domácího videa připomenul jednak tematický den odstartovaný promítáním dokumentu Přetoč to!, při jehož úvodu proběhla tombola o hodnotné ceny doslova z jiné éry, v čele s videorekordérem. Kouzlo VHSkového obrazu si diváci vychutnali u režisérského sestřihu legendárního artiklu videopůjčoven, mesianistické postapo vandammovky Cyborg a jednoho z prvních celovečeráků točených na video, amatérského slasheru Kladivem sem, kladivem tam - k usnadnění vstřebání tohoto snímku dostali diváci ke kolování plastové kladivo. Jeho autoři, bratři Priorové, se navíc představili i svým fenomenálním no-budget akčňákem Smrtelná kořist, jenž byl uveden z autentické VHS s legendárně zpackaným českým dabingem v režii Zdeňka Trošky. Do duchovních sfér se diváci podívaly s proslulým experimentem Jednorozený, uvedeným ze zachovalé 16 mm kopie, hongkongským bizarem Černá magie: Boxerovo znamení i trashem Hollywoodské rajdy s motorovými pilami, přičemž zdejší kult motorových pil si odbyl také krátkou, ale názornou ukázku na pódiu. Vedle toho přišli do kina Aero rozehnat živly Hovadný fízlové, než se na diváky přímo v sále vrhlo Robot-monstrum - zde před vstupem do sálu diváci dostali imunizační sérum proti mimozemšťanovým smrtelným paprskům, ale také bublifuky. Ještě poťouchlejší interaktivní zábavu přinesla projekce Klaunů zabijáků z vnějšího vesmíru, které nejen že doprovodila hlasově jedinečná Samantha Bifidus, ale publikum svou dojemně pitomou šou oblažili klauni v sále, kteří následně během filmu nabízeli popcorn, než se na diváky sesypala záplava balónků.

Fotky

Album na Facebooku kina Aero
Album na flickru kina Aero
Album s fotkami výzdoby na Facebooku Secret Home Lab of Mr. Lanz
Album s fotkami líčení pro úvod filmu Klauni zabijáci z vnějšího vesmíru na Facebooku Secret Home Lab of Mr. Lanz

Mediální ohlasy

Noticka na webu Studna.net, publikováno: 21. února 2014
Text na webu Aktuálně.cz, publikováno: 28. února 2014
Text na webu IndieFilm, publikováno: 4. března 2014
Text o festivalu na webu České televize, publikováno: 4. března 2014
Reportáž v pořadu Film 2014, ČT art, 7. března 2014
Reportáž na webu Aktuálně.cz, publikováno: 12. března 2014

Promo materiály

Tisková zpráva k 10. ročníku přehlídky (.doc)
Programová brožura 10. ročníku (.pdf)
Plakát 10. ročníku (.jpg)
Logo 10. ročníku - ver 1 (.jpg)
Logo 10. ročníku - ver 2 (.jpg)

 

 

Tak šel čas
 

18. ročník (2023)

Podzimní sklizeň 2022

17. ročník (2022)

Podzimní sklizeň 2021

Online nouzovka 2020/2021

16. ročník (2020)

Podzimní sklizeň 2019

15. ročník (2019)

Podzimní sklizeň 2018

14. ročník (2018)

20 let Aera: Otrlá neděle (2018)

Podzimní sklizeň 2017

13. ročník (2017)

Podzimní sklizeň 2016

12. ročník (2016)

Podzimní sklizeň 2015

11. ročník (2015)

Halloweenský speciál 2014

10. ročník (2014)

Dušičkový speciál 2013

9. ročník (2013)

8. ročník (2012)

7. ročník (2011)

6. ročník (2010)

5. ročník (2009)

4. ročník (2008)

3. ročník (2007)

2. ročník (2006)

1. ročník (2005)

 

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.