Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Takový byl Festival otrlého diváka 2008

Úvodní slovo

Po třech letech existence Festivalu otrlého diváka můžeme s klidem prohlásit, že jde o podnik lidstvu prospěšný. Důvodů je spoustu a myslím, že můžeme tento úvodník věnovat tomu, že si některé z nich vyjmenujeme. Tak za prvé – koncentruje v sobě tu nejrozličnější špínu světové kinematografie, takže zbytek roku můžete do kina chodit na samé pěkné a milé filmy. Takhle když to je na jednom místě v jeden čas, můžete se tomu snadno vyhnout a pak máte jistotu, že za celý rok nenarazíte v kinech na filmy, kdy si vlastně nebudete moci být jisti, zda se u nich bojíte, anebo už bavíte, zda vás vzrušují, nebo už zhnusují či zda po jejich konci máte tleskat, anebo zvracet.
Dále – festival se stále koná pouze v jediném kinosále, tudíž se nikdo nemusí obávat, že by se nákaza morem filmového nevkusu a extravagance šířila více do světa. Hrozí sice akutní riziko, že se na všechny potenciální otrlce nedostane místa v sále, ale v nejhorším případě tu je vždycky útulný Aerobar. A nezapomínejme ani na příznivé zdravotní účinky – posiluje bránici, prohání krev, protahuje plíce, uvolňuje napětí a svěrače, příjemně mrazí v zádech a hlavně posiluje sebevědomí, toleranci a stmeluje kolektiv – některé filmy prostě musíte okomentovat, ať už vedle vás sedí kdokoli.
Na festivalovou programovou nabídku mohou být její dramaturgové právem hrdi. Letos totiž opět posouvá o něco dál hranice toho, o čem jsme všichni zaručeně už slyšeli, ale ještě nikdy neměli možnost vidět společně v českém kině. Té přehlídce monstr-kultů nepochybně udává tón „svatá trojice“ nejznámějších filmů „nejhoršího“ režiséra všech dob Eda Wooda jr., na rtech úšklebek, v srdci však hlubokou touhu vyvolá legenda gore žánru Krvavá hostina a chlupy na zátylku bezpochyby ztopoří stejně kultovní pornografický snímek Hluboké hrdlo. Jako by legend nebylo letos skutečně málo, vrací se kromě Ramba, kterého uvítáme v exkluzivní předpremiéře, také Krtek (neplést s Krtečkem, byť je to také legenda) A. Jodorowského, který na druhém ročníku neplánovaně zaskakoval za nedorazivšího ghanského Ďábla a kterého díky tomu vidělo trestuhodně málo diváků, takže ještě jednou a s pořádnou reklamou. Po loňské přestávce se vrací také zástupce české ligy divností – Revue na zakázku a výběr českého videoartu pod názvem Po kundě ti upadne péro.
Takže jen směle dále, trofej pro nejotrlejšího diváka už netrpělivě čeká na někoho z nás.

Bilance

Čtvrtý ročník festivalu se opět vrátil na únor (konkrétně od 19. do 24. února 2008). Divákům byl nabídnut bohatý program bez repríz, což znamená, že došlo k nabobtnání kvantity promítaných celovečerních filmů na osmnáct. Ke čtvrtým narozeninám si navíc festival nadělil jednak obsáhlejší brožuru, ale stoupající existenční sebevědomí se materializovalo i v historicky prvním oficiálním plakátu přehlídky. Čtvrtý ročník byl také prvním, který diváky vystavil kouzlu genderově vyvážených simultánních dabingů Samanthy Bifidus v doprovodu s Panem Akurátem, či Josefem Vokurkou, konkrétně v případě projekcí filmů Hvězdná srážka a Hluboké hrdlo. Ty se v následujících letech staly jedním z hlavních diváckých lákadel festivalu, byť hvězdný statut dvorních simultánních překladatelů začala propagace Otrlce utužovat až od roku 2012.

Mediální ohlasy

Noticka na webu Studna.net, publikováno: 1. února 2008

Promo materiály

Tisková zpráva k čtvrtému ročníku přehlídky (.doc v zipu)
Programová brožura čtvrtého ročníku (.pdf v zipu)
Plakát čtvrtého ročníku - verze A2 (.pdf v zipu)

 

 

Tak šel čas
 

18. ročník (2023)

Podzimní sklizeň 2022

17. ročník (2022)

Podzimní sklizeň 2021

Online nouzovka 2020/2021

16. ročník (2020)

Podzimní sklizeň 2019

15. ročník (2019)

Podzimní sklizeň 2018

14. ročník (2018)

20 let Aera: Otrlá neděle (2018)

Podzimní sklizeň 2017

13. ročník (2017)

Podzimní sklizeň 2016

12. ročník (2016)

Podzimní sklizeň 2015

11. ročník (2015)

Halloweenský speciál 2014

10. ročník (2014)

Dušičkový speciál 2013

9. ročník (2013)

8. ročník (2012)

7. ročník (2011)

6. ročník (2010)

5. ročník (2009)

4. ročník (2008)

3. ročník (2007)

2. ročník (2006)

1. ročník (2005)

 

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.