Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Vzpomínáme na minulé ročníky

Jaké konkrétní tituly jsme který rok uvedli, najdete v sekci Filmy. Zde můžete s námi zavzpomínat, jaké to na předchozích ročnících bylo, přečíst si naše úvodní slova, případně zkusit sebe či své známé identifikovat na šokujících fotografiích z místa činu.

Vybírejte z pravého sloupce.

Nostalgii můžete dát průchod i prostřednictvím původního webu, který je takřka v celé své parádě a dezolátnosti zachován zde.

Následujícími slovy se festival prezentoval během prvních ročníků.

Přehlídka filmové (ne)estetiky

Všechno znáte? Všechno jste viděli? Nenechte se mýlit...

Festival otrlého diváka je příležitost pro filmy, které se vymykají standardním normám filmové estetiky a nárokům běžného filmového diváka. Myšlenka uspořádat přehlídku filmů, které překračují hranice "dobrého vkusu", vznikla v souladu s novou tendencí filmové kritiky a vědy chápat světovou kinematografii v celku a nikoliv pouze jako jistý reprezentativní ale též omezený výsek skládající se z jmen všeobecně slavných tvůrců a jejich snímků.

Festival otrlého diváka přináší především filmy, které svým vlastním, většinou velmi kontroverzním, stylem exploatují citlivá témata lidské společnosti jako násilí, sexualita a normy lidského chování. Festival otrlého diváka překračuje hranice běžné divácké filmové zkušenosti a přináší unikátní možnost sdílet představy filmových tvůrců, kteří vidí svět a filmové umění trochu "jinak", než je zvykem.

O nás

Podobně jako desítky zahraničních akcí stejného zaměření přitahuje Festival otrlého diváka publikum otrávené uniformním distribučním výběrem, které láká na výstřední, neotřelou a svěží zábavu. Diváci se vstupem na festival nepřichází pouze do kina. Stylově sladěné prostředí, interakce dramaturgů a uvaděčů s divákem a spontánní aktivita v sále vybuzená promítanými filmy nabízí komplexní zážitek, který jiné filmové přehlídky nemohou nabídnout. Tvůrčí tým festivalu však neopomíjí ani seriózní stránku věci a výběrem promítaných titulů usiluje o představení českému divákovi neznámých zákoutí světové kinematografie. Za tímto účelem filmy doprovází fundované texty sepsané odborníky na příslušnou oblast, které návštěvníci najdou ve festivalové brožuře. Zdar popsaného konceptu dokládá každým rokem výrazně stoupající návštěvnost, úspěch festivalem uvedených titulů při následném vydání na DVD a prestiž Festivalu otrlého diváka coby jedné z předních tematicky zaměřených filmových přehlídek v České republice.

Organizátoři festivalu dbají na vysokou kulturu filmových projekcí – jedním z projevů tohoto trendu je snaha promítat co nejvíce uváděných titulů z formátů, které nejvíce odpovídají záměrům režiséra. Pravidelnou součástí festivalu jsou lektorské úvody a besedy s pozvanými odborníky z řad teoretiků umění ale také umělců. K atmosféře festivalu neodmyslitelně patří prostředí kina Aero a Aerobar, který je připraven ukonejšit pocuchané nervy diváků.

 

Tak šel čas
 

18. ročník (2023)

Podzimní sklizeň 2022

17. ročník (2022)

Podzimní sklizeň 2021

Online nouzovka 2020/2021

16. ročník (2020)

Podzimní sklizeň 2019

15. ročník (2019)

Podzimní sklizeň 2018

14. ročník (2018)

20 let Aera: Otrlá neděle (2018)

Podzimní sklizeň 2017

13. ročník (2017)

Podzimní sklizeň 2016

12. ročník (2016)

Podzimní sklizeň 2015

11. ročník (2015)

Halloweenský speciál 2014

10. ročník (2014)

Dušičkový speciál 2013

9. ročník (2013)

8. ročník (2012)

7. ročník (2011)

6. ročník (2010)

5. ročník (2009)

4. ročník (2008)

3. ročník (2007)

2. ročník (2006)

1. ročník (2005)

 

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.