Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

United Trash: Štěrbina

Originální název: United Trash - Die Spalte
Anglický název: United Trash
Země a rok: Německo 1996
Režie: Christoph Schlingensief
Délka: 75 minut
Formát nosiče: HD
Verze: německy a anglicky / české a anglické titulky
Weby: IMDB, ČSFD
 
Projekce: Sobota 11. března 2023 od 17.00
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 180,- Kč
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.
 
Projekce: Pátek 31. března 2023 od 22.30
Místo: kino Scala, Brno
Vstupné: 160,- Kč
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.
 
Projekce: Pátek 21. dubna 2023 od 18.00
Místo: Bio Central, Hradec Králové
Vstupné: 160,- Kč
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.

Ikonický Udo Kier coby vyšinutý teplý generál UN a legenda Kitten Natividad z ceckatých filmů Russe Meyera jako nestydatá matka nového spasitele lidstva, který má na čele zevní genitál. Již tento výčet by měl u pravověrných otrlců vyvolat zvýšenou sekreci slinných žláz. Dobový tisk snímek United Trash shrnul slovy: „Hodinu a půl trvající dětská oslava narozenin s taťuldou Schlingensiefem“. Bizarně vyznívající paralela přesně vystihuje hyperaktivní karnevalový rej charakteristický pro kontroverzního německého undergroundového filmaře a přední osobnost alternativního divadla i opery, Christopha Schlingensiefa. Jeho obrazoborecké filmy bývají přirovnávané k tvorbě Jeana-Luca Godarda i studia Troma, což ale může být spíše zavádějící. S francouzským klasikem ho sice pojí nevážný a destruktivní přístup k filmovým normám, ale německý provokatér k tomu nevyužíval prostředky filmového jazyka, nýbrž samotný obsah scén a vedení herců. A jestliže tromácké filmy nechávají publikum se pobaveně rochnit v kýblu s tělesnými tekutinami, Schlingensief diváky za vzájemného veselí oním kýblem mlátí po hlavě.

Poté, co se ve své volné trilogii o Německu vypořádal s národními mýty i strašáky, obrátil Schlingensief svůj pohled k fenoménu mírových misí Organizace spojených národů. Jejich ideologickou aroganci a idealistickou absurditu přetavil do fantasmagorické frašky, kde si typicky střílí naprosto ze všech autorit, hodnot i tabu. Mesiášský epos zde dostává podobu brutální telenovely s pitvořícími se maškarami, snímané hysterickou optikou zpravodajských reportáží. United Trash je našňupaně vybzíkané surrealistické delirium, kde esence Alejandra Jodorowského a Johna Waterse obcují se svátostmi domnělé nadřazenosti Západu. Zapomeňte na nekorektnost, užijte si nezřízenost!

 

18. ročník (2023)
- filmy / program

United Trash

United Trash

United Trash

United Trash

United Trash

United Trash

United Trash

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.