Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Megalománie

Originální název: Megalomaniac
Anglický název: Megalomaniac
Země a rok: Belgie 2022
Režie: Karim Ouelhaj
Délka: 101 minut
Formát nosiče: HD
Verze: francouzsky / české a anglické titulky
Weby: IMDB, ČSFD
 
Projekce: Úterý 7. března 2023 od 20.30
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 180,- Kč
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.

„Řezník z Monsu“ byla přezdívka nechvalně známého sériového vraha, který v Belgii zanechával pytle s rozčtvrcenými ženami na viditelných místech u silnic. Stejně ohavně a náhle, jako tato odhalení začala, v roce 1997 skončila. Identita řezníka zůstává dodnes neznámá. A co když měla tato bestiální zrůda potomky, kteří pokračují v jeho odkazu? Nejen o tom je Megalománie, jedno z největších hororových překvapení festivalových žní, které sejmulo diváky i kritiky.

Uznávaný režisér Karim Ouelhaj natočil výrazně konfrontační horor, odpudivý i šokující, přesto svým způsobem omamný a pohlcující. Plodí násilí násilí? Může být krutost vrozená, nebo je dílem výchovy? Existuje vůbec oběť jako taková? Ponurá noční můra klade řadu otázek a suverénně navazuje na tradici extrémní umělecké kinematografie (Trouble Every Day, Mučedníci, Posedlost). Vyprávění Megalománie rozřezává nejeden genderový stereotyp a anatomicky přistupuje k motivu oběti a mučitele neokoukaným způsobem. Což podtrhuje sebevědomý herecký výkon Eline Schumacherové, objev, který je evropskou odpovědí na Elisabeth Mossovou. Svůdná barokní kamera Françoise Schmitta spolu s výpravou pak vytvářejí dokonale umrlé zátiší; scénografie vypadá jako rozpohybované plátno Francise Bacona, brutální stejně jako snové, zalknuté emocemi. Tím vším probublává přízračná hudba Garyho Moonbootse a Simona Fransqueta, která se náležitě zvrhává v hutnou noiseovou nálož. Pokud rádi zabředáváte do temných bažin lidskosti, hypernásilný surreální horor Megalománie je to pravé, co by vás mohlo zahřát u srdce.

 

18. ročník (2023)
- filmy / program

Megalomaniac

Megalomaniac

Megalomaniac

Megalomaniac

Megalomaniac

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.