Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Krutost podvědomí

Originální název: Subconscious Cruelty
Anglický název: Subconscious Cruelty
Země a rok: Kanada 2000
Režie: Karim Hussain
Délka: 81 minut
Formát nosiče: HD
Verze: anglicky / české titulky
Weby: IMDB, ČSFD
 
Projekce: Pátek 4. března 2022 od 22.00
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 160,- Kč (koupit přes online systém kina Aero)
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.

Unikátní šance spatřit na velkém plátně jeden z nejprovokativnějších hororů vůbec, dodnes zakázaný v řadě zemí – vyjma Žižkova. Krutost podvědomí je legendárním debutem Karima Hussaina, dnes již renomovaného kameramana, mj. dvorního spolupracovníka Cronenberga mladšího. Hussain dodal osobitost mnoha žánrovkám (Somrák s brokárnou, Antiviral, Possessor) a ani jeho prvotina není pražádnou výjimkou. Ostatně ji propracovával celých šest let, až se kvůli ní propracoval za mříže. Zplodil však antologii vizionářských proporcí, která těžko snese srovnání. Snůška jmen jako Makavejev, Bava, Russell, Marins či Jodorowsky pouze dávají tušit, co vás v kinosále (ne)milosrdně rozseká.

Na popcorn zapomeňte. Čtveřice krajně znepokojivých příběhů, stejně krásných jako ohavných, rozpitvává vztah mezi stvořením a zkázou, vášní a bolestí. Hussainův horor vám udeří na pravou polovinu mozku, tu tvůrčí i emoční, a nemilosrdně rozleptá rozumovou hemisféru, zavšivenou racionalitou a logikou. Radikální snímek si sice nebere žádné servítky, ale výjevy incestu, menstruace, znásilnění, mučení či zabíjení tu nejsou lacinými atrakcemi. Surovými tělesnými akty se vyprávění prořezává do zásvětí nemyslitelného, zatímco důmyslná stylová paleta redefinuje možnosti hororového žánru. Hypnotickou noční můru, od níž nelze masochisticky odvrátit zrak, dokresluje zvukařské mistrovství Davida Kristiana, jež spolu s ambientní hudbou Teruhika Suzukiho učinilo ze Krutosti podvědomí nejen vizuální, ale též hudební báseň o zvrhlosti a tužbách lidského plémě.

 

17. ročník (2022)
- filmy / program

Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.