Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Červi

Originální název: Squirm
Anglický název: Squirm
Země a rok: USA 1976
Režie: Jeff Lieberman
Verze: anglicky / simultánní překlad
Délka: 92 minut
Formát nosiče: DVD
 
Projekce: Čtvrtek 23. února 2006 od 18:00
Neděle 26. února 2006 od 20:30
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 90,- Kč

29. září 1975 došlo na pobřeží Georgie k neobvyklým povětrnostním úkazům, důsledkem čehož popadaly stožáry vysokého napětí. V malém městečku Fly Creek začali ze země vylézat pološílení červi požírajíce vše, co jim přišlo do cesty.
Režisér Jeff Lieberman patří mezi nejvíce provokativní autory 70. let. Dokázal z banálních námětů vytvořit znepokojivá díla, jež uchvacují dodnes. V případě Červů zfilmoval skutečnou událost, jejíž pozadí bude odhaleno – kontextu neznalým divákům – v den festivalového uvedení. Film je plný scén, které ve své době vyvolávaly hromadné zvracení a prý dodnes působí dostatečně povzbudivě. Často jsou citovány scény, kdy červi vylézají z různých tělních otvorů. Filmaři se skutečně vyřádili při vymýšlení triků. Režisér sám vytvářel nejpodivnější zvuky, které vytvářel pomocí různých předmětů. Kim Basingerová se ucházela o hlavní ženskou roli ve filmu, ale byla odmítnuta pro příliš krásné tělo. Martin Sheen chtěl hrát hlavní mužskou roli, ale ten zase prosazoval změnu scénáře, aby mohl dostatečně prokázat své umění.
Červi jsou ceněni především pro svou trikovou originalitu, protože rytmus vyprávění a některé herecké výkony občas kolísají. Jeff Lieberman se později proslavil ještě filmem Blue Sunshine (1977) o skupině bývalých hippísáků, kteří se předávkují LSD a stanou se bláznivými zabijáky. Film jsme vybrali do našeho programu také proto, že filmy, v nichž se zvířata symbolicky jako matka příroda mstí na lidech, byly dlouhou dobu zdrojem mnoha slavných filmů. Tím nejaktuálnějším je remake King Konga.

 

2. ročník (2006)
- filmy / program

Červi

Červi

Červi

Červi

Červi

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.